Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sav denir. Bu bilginin gazete, dergi gibi neşriyat organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı gibi komünikasyon araçlarıyla topluma sunulmak üzere yazılı sağlam hâline getirilmesine bile sav yazısı adı verilir. Tarih süresince insanlar komünikasyon ihtiyacını karşılamak yürekin çeşitli yollar aramış bu amaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın canında önemli tadilat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler komünikasyon araçlarının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne komünikasyon aracı olarak kullanılmıştır. Kitle komünikasyon araçlarının gelişmesi ile omuz omuza sav ve habere vusul yolları bileğmedarımaişetmiştir. Hasetmüzde insanlar gazete, TV ve İnternet ile komünikasyon ihtiyaçlarını hakkındalamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok hafif olduğu hasetmüzde habere hızlı ve kredili kaynaklardan ulaşabilmek daha da önemli hâle mevruttir. Habere mevla olan birey ve toplumlar, yaşamın değişen ve gelişen koşullarını çabucak yorumlayıp geçim sağlamlayabilmekte ve böylelikle siyasi, soylu erki, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Ses seda, deposunı yaşamdan tuzakır ve özellikle çok hızlı bileğmedarımaişetimlerin olduğu hasetmüz dünyasında bihaber kalmak, adeta yaşamın dışında kalmak valörına gelmektedir. Hasetmüzde adetları her güzeşte güneş artan yazılı, görsel ve medarımaişetitsel neşriyat organları, topluma sav iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu sav kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda ilişik çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere mevla vaka ve olgular sav kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin anatomiı ısırması sav bileğildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” kelamüyle çarpık çurpukçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları boşlukştırıp sav hâline getiren kişidir. Bir muhabir yürekin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi sav kıymeti taşımazken bir ülkenin devlet başbuğının düşmesi sav kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. HABER YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa gerçekleşemezıdır; haberi sav fail baş taştır. Bir haberin kıymetini anlamak yürekin öncelikle sav nosyonı üzerinde kesilmek gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana gelen çeşitli vaka, gestalt ve görünümle ilgili bilgi ve duyurulara sav denir. Bu haberlerin çecik duyurulması üzere belirli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sav yazıları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://organizasyonhizmeti.name.tr/ https://bilgiguvenligi.name.tr/ https://karavan.name.tr/ https://sondakikabalikesir.name.tr/ https://hindistancevizi.name.tr/ IQos Heets
Puro Satın Al puff bar satın al
takipci satin al